2014. március 22., szombat

Szappanos hajmosással kapcsolatos tapasztalatok

Ismeretségi körömben egyre többen érdeklődnek a szappanos hajmosás iránt, én néhányan már a tettek mezejére is léptek. Ezeket a tapasztalatokat szeretném összefoglalni, mert remélem, egyre többen leszünk, akik környezetbarát módon szeretnénk a szépségünket ápolni.
A szappanokat nemcsak azért használom, mert hatásosabb, mint a tusfürdők, samponok, hanem azért is, mert maradéktalanul lebomlik, így a környezetet sem terhelem vele. A vegyi tisztálkodószerek belekerülnek a közös vízhálózatba, és hosszú távon másoknak ártok vele. A sok csicsás flakonról már nem is beszélve.
Az északi tengereken hatalmas műanyag szigetek úsznak: az emberi szennyezés melléktermékei, melyek 100 év alatt sem bomlanak le. A hulladéknak egy részét hasznosítják csak újra: az PET palackoknak kb. 7%-át, ami nagyon kevés.

Magáról a hajmosó szappanról annyit érdemes tudni, hogy más az összetétele, az olajok aránya a testszappanokhoz képest. 
A testszappanokban 5-10% közötti elszappanosítatlan zsiradék van, ami visszamarad a bőr ápolására. A kézműves szappanok éppen ezért nem szárítják a bőrt. Ugyanez nem mondható el a nagyüzemi előállítású pipere szappanokról, mert azokból egy speciális eljárással kivonják a glicerint (nedvességmegkötő), és ipari illetve gyógyszerészeti célokra használják fel. Egy házi szappankészítőnek nincsen ilyen technológiája.
Szóval a testszappanok ápolják is egyben a bőrt. Ezzel gyakorlatilag kiváltjuk a testápolókat.

Azokban a hajmosó szappanokban, amelyeket zsíros, korpás, problémás hajra készítek, nincsen zsírfelesleg. (A száraz hajra való jojobás hajmosóban 1%-nyi olajfelesleg van.) Ezt azért csinálom így, mert vásároltam korábban más készítőtől hajszappant, és hajmosás után rögtön nehéznek, lelapulósnak, összetapadósnak éreztem a hajam, holott a javasolt ecetes öblítést elvégeztem. Szóval kiábrándított.
Most, hogy magam is készítek szappanokat, többféle keverékkel és hatóanyaggal "kísérletezek", és a barátnők is lelkesen tesztelik a hajmosókat. Szerintem egyetlen titok van: csak természetes összetevőket tartalmaz. Amla por, shikakai por, agyagok, marokkói mosóföld, holt tengeri iszap - szinte mindegy, mert mind-mind Isten patikájából való.
Boszorkányos szappanvarázslatok 

Az én hajtípusom nem egyszerű: a fejbőröm 3-4 nap után korpásodott, a hajam lelapult, nem lehetett tartós frizurát csinálni belőle, a hajvégek pedig töredezettek voltak. Azt is hozzáteszem, hogy 18 éves korom óta vegyi festékkel festettem. Töménytelen mennyiségű balzsamot kentem rá, hogy valahogy kinézzen. A hajam mindig feltűnően hullott, de ezidáig legalább annyi vissza is termelődött, szerencsére.
Ciki vagy sem, de most ott tartok, hogy 8-12 naponként mosom meg, mert addig bírja. Ez nem igénytelenség a részemről, hanem ennyit számít a vegyianyag-mentesség. Kb. fél év alatt regenerálódott annyit a fejbőröm, hogy beállt a normál egyensúly.

Korábban, amikor agresszívebb samponokkal "marattam" le a zsírt a hajamról, kiszáradt a fejbőröm és viszketett. Ha bekentem balzsammal, pillanatok alatt elnehezült, zsíros tapintású volt. Szinte minden hajápolónak titulált vegyi csúfságot kipróbáltam már, de ebből az ördögi körből nem volt kiút. (Amióta nem zsírtalanítom a hajam, azóta "ő" sem igyekszik visszatermelni azt, amit "elvettem" tőle.)

Most viszont fogom a szappankámat, kétszer átszappanozom vele a hajam, ecetes vízbe lógatom és kész.
A tapasztalat az, hogy első szappanozáskor alig-alig képződik hab, de a második mosásnál már gyönyörűen habzik, majdnem úgy, mint a vegyi samponok. Tiszta vizes öblítés következik, majd a fejem egy  lavórba lógatom az előre elkészített ecetes, illóolajos vízbe. Átmasszírozom a fejbőrömet, átsimogatom a hajszálakat, ami kb. 2-3 percig tart. Egy 5 literes lavórt használok, ebbe 2 evőkanál ecetet teszek, majd belecsöppentek 8-10 csepp illóolajat. (Az ecetben feloldódik az olaj, a vízben már nem.) Mindig más illatú a hajam.
Ha úgy érzem, hogy száraz a vége, öntök pici ricinus olajat a tenyerembe, és belemasszírozom a hajvégekbe. Időnkét csinálok egy olajos pakolást: hajmosás előtt 1-2 órával ricinusolaj-, szőlőmag olaj és lenmagolaj azonos arányú keverékét masszírozom a fejbőrre és a hajszálakra, majd nylon zacskóval és törölközővel betekerem. Ricinus olajat egyenlőre még adnak patikában, kb. 210 Ft/30 g. Sokáig elég, önmagában is hatásos.
Korábban vasalgattam a hajam, mostanában hagyom érvényesülni a természetes hullámosságát. A legjobb érzés, hogy érzem, lélegzik a fejbőröm.

A vegyi festést lecseréltem hennára, majd erről is írok tapasztalatokat.