2014. február 16., vasárnap

Házi készítésű citrusos enzimes tisztítószer


Egész más dolog után kutattam, amikor Antal Vali oldalán rábukkantam erre az enzimes tisztítószer-re.
Sajnos az interneten találtam olyan recepteket is, melyek nem váltak be, ezért úgy döntöttem, hogy csak alapos kipróbálás után adom tovább. Nos, nálam jól működik, használom, szeretem. A tapasztalatokat osztanám meg, amelyek valószínűleg még bővíthetőek. Érdemes Antal Vali oldalát megnézni, mert a fórumban további tapasztalatok gyűlnek.

A citrusos enzimes tisztítószer hozzávalói (2 literes üveg esetén):
  • 100g barna (nyers) cukor
  • 300g citrushéj (citrom, narancs és mandarin is működik)
  • 1000g víz
Elkészítése:


A citrushéjat apróra vagdostam. (Mindig csak fele mennyiséget csináltam literes flakonban.) Hozzáadtam a cukrot és a vizet, jól összeráztam. A kupakot meglazítva állni hagytam 3 hónapig, az első 3 hétben naponta rázogatva. Rájöttem, hogy cumis kupak használata esetén folyamatosan nyitva lehet, és rázogatnom sem kell. A kupakot soha ne szorítsuk rá a flakonra, mivel  gáz képződik az erjedés során, és az üveg felrobbanhat!
A héjak a flakon aljára süllyednek, a zavaros lötty leülepszik. Ekkor átszűröm kisebb flakonokba. 
Az érést lehet gyorsítani élesztővel, almaecettel. Mivel minden hónapban "beáztatok" egy adagot, nekem folyamatosan van belőle, így nem trükközök.
A zöld kupakos "agyagot" december közepén áztattam be, már le is ülepedett. A másik flakonban 2-3 napos a keverék.


Rövid összefoglaló a felhasználási területekről Vali oldaláról ollózva és kiegészítve
 
"Felmosáshoz: A felmosóvízhez adjuk maximum 1:10 arányban (lehet jobban hígítani). A tapasztalat az, hogy az első 2-3 felmosáskor borzasztó fekete lesz a felmosóvíz, később, ha már felszedte a lerakódott koszt, akkor nem lesz olyan fekete a víz."  
Mivel élő enzimeket tartalmaz, a felmosóvíz ne legyen 40C foknál magasabb, mert a hatóanyag tönkre megy.

"Mosogatószerként: lehet áztatóvízbe önteni, vagy valamilyen habképző anyaggal (reszelt szappan, szódabikarbóna) összekeverve folyóvizes mosogatáshoz is jó."  
Nekem a szódabikarbóna bekeményedett, darabos lett. Valószínűleg meleg vízben kellett volna feloldani, és amikor visszahűl, akkor vegyíteni a citrusos folyadékkal. Ez lesz a következő kísérlet.

"Autómosáshoz: az autót előbb vizezzük be, majd töröljük át a legalább 1:10 arányban felhígított enzimmel. A kosz könnyebben lejön, a kocsi csilli-villi lesz tőle." 
Autóra nem próbáltam, de a lakótelepi fehér gardróbszekrények és ajtók gyönyörűek lettek tőle. Spricnis flakonból nyomtam a felületre és száraz ruhával töröltem át.

"Gyümölcsök, zöldségek tisztítására: a felhasználni kívánt gyümölcsöket áztassuk be 1:10 arányú enzim-víz keverékébe, ideális esetben 45 percre, majd mossuk át tiszta vízzel."
Erre nem próbáltam.
"Lefolyótisztításra: éjszakára öntsük a lefolyóba a hígítatlan enzimet."
Én szódabikarbónával együtt használtam ecet helyettesítésére, mert annak a szagát nem szereti a tisztelt család. Elégedett vagyok az eredménnyel.

"Makacs foltok és szagok eltávolítására: hígítatlanul öntsük az érintett felületre, hagyjuk állni rajta egy órát. Eredményesen kihozza a vérfoltokat is a ruhából. Figyelem!!! Volt, akinek a mikroszálas tisztítókendőjét kifakította. Mások ruháin egyáltalán nem fakított fél éves folyamatos használat után. Mindenki döntse el, hogy meri-e vállalni a kockázatot ruhák esetében."
"Mosószerként: 1-2 deci enzim a mosódobba. Elveszi a ruhák szagát, puhítja a textíliát. Lásd a fenti figyelmeztetést!"
Bespricceltem vele a zuhanytálcát, rajtahagytam és rászáradt, sikálni kellett, de vakítóan fehér lett. Ruhával nem próbálkoztam, azok fehérítésére szódabikarbónát, foltokra mosószappant használok.

"Fürdőszoba tisztítására: Könnyedén lehozza az ilyen-olyan foltokat, nálam a vízkő és a rozsdafoltok enyhe sikálással simán lejöttek."
Nálunk rozsda nincs. A vízkő kisebb súrolással eltávolítható. A zuhanykabin ajtaja, a csempe, mosdó- és a wc kagyló is csillogó (esetenként pici szódabikarbónával együtt használom). WC tisztításhoz kacsa-flakonba töltöttem. (Esetleg zselatinnal sűríthető.)
 
"Ablaktisztításhoz: 1:3 arányban hígított enzimmel a szokásos módon tisztítsuk le a felületet."
Nekem csíkos maradt az üveg. Valószínűleg jobban kell majd hígítanom. Még nincs meg a bevált arány. A fehér keretek szépek lettek.
 
"Háziállatok piszka után feltakarításhoz: töményen alkalmazzuk.
Kozmetikában: a beszámolók szerint volt, aki eredményesen kezelte vele vírusos szemölcseit. Arctisztítóhoz kis mennyiségben hozzáadható.
Növénytápszerként: 1:200 arányban hígítva. Ha túladagoljuk a növényeket, elpusztulnak, ezért ne öntözzünk állandóan enzimmel!
Kutyamosáshoz: 1:200 arányban vízzel hígítva, esetleg szódabikarbónával habosítva. Volt, akinek a bűzösborz által szalonképtelenné lett kutyáján segített (töményebben, szodabikával)."
Nem próbáltam, nincs személyes tapasztalatom.  Annyi biztos, hogy bőrrel érintkezve nincs irritáció, az illata kellemes. Valószínűleg nem kell tartanom tőle, hogy ha a kisgyermek belekóstol, komoly baja lenne tőle.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése